About Us

Beyin Ve Sinir Cerrahisi
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Anabilim Dalı, erişkin ve çocuklardaki sinir sistemi hastalıklarının cerrahi açıdan tanı ve tedavisini yapan bir üniversite kliniğidir.
Nöroşirürji Anabilim Dalı 1982 yılında kurulmuştur. Kurucu öğretim üyesi olarak Prof.Dr. Ertuğ Özkal, Prof.Dr.Osman Acar ve Prof.Dr.Uğur Erongun görev yapmışlardır. Anabilim Dalı Başkanlığı’nı 2013 yılından itibaren Prof. Dr. Erdal Kalkan yürütmektedir.
Prof.Dr.Ertuğ Özkal (emekli-2014), Prof.Dr.Osman Acar (vefat-2006), Prof.Dr.Uğur Erongun (emekli-2008), Prof.Dr.Alper Baysefer (emekli-2011) , Prof.Dr.M.Erkan Üstün (emekli-2013), Yrd.Doç.Dr. Şahika Liva Cengiz (naklen tayin), Yrd.Doç.Dr. Bülent Kaya (istifa), Öğr.Gör.Mehmet Ali Uygun(naklen tayin), Öğr.Gör. Fuat Torun(naklen tayin) Anabilim Dalımızda daha önceden görev yapan akademisyenlerdir. Halen Anabilim Dalımızda 3 Profesör, 3 Yardımcı Doçent, 4 Araştırma Görevlisi akademik kadroda görev yapmaktadır.
Öğretim üyelerimiz çok sayıda uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış bilimsel makalelerin yanı sıra kongre bildirileri, kitapta bölüm yazarlığı, konferansta konuşmacı olarak bilimsel faaliyet göstermişlerdir. Kliniğimiz araştırma görevlilerinin eğitimi, vaka başı eğitim, olgu tartışması, seminer ve literatür sunumu şeklinde yapılmaktadır. Günlük vizit ve haftalık konseyler düzenli olarak yapılmaktadır. Anabilim Dalımız öncülüğünde Türk Nöroşirürji Derneği ile ortak olarak çeşitli bilimsel organizasyonlar gerçekleştirilmiştir. Yılda 6 kere Konya Spinal Günleri adı altında peryodik toplantılar düzenlenmektedir.
Kliniğimizde 9 yataklı tam donanımlı bir yoğun bakım ünitesi ve 26 klinik yatağı bulunmaktadır. Yıllık ortalama 1000 civarında beyin, omurilik ve sinir ameliyatı gerçekleştirilmektedir.
2005 yılından itibaren modern tam donanımlı iki adet nöroşirürji ameliyathanesi ile hizmet vermektedir. 2014 yılında ameliyathane ekipmanlarımız dünya nöroşirurji standartlarında güncellenerek nöronavigasyon, stereotaksi ve nöroendoskopi sistemleri hizmete kazandırılmıştır. Her iki ameliyathanemizde de son teknoloji cerrahi mikroskoplar ve skopiler bulunmaktadır.
Kliniğimizde genel ve kompleks spinal, pediatrik, nöroonkolojik, nörovasküler ve periferik sinir ameliyatları yapılabilmektedir. Ayrıca kliniğimiz girişimsel nöroradyoloji ile işbirliği halinde çalışmakta olup beyin damar hastalıklarının (anevrizma: baloncuk; avm: damar yumağı) gibi hastalıkların (kapalı) endovasküler yolla tedavisi sağlanabilmektedir.
Hafta içi 5 gün rutin ameliyatlar yapılırken, 7 gün 24 saat acil vakalara icapcı öğretim üyelerinin katılımı ile acil operasyonlar gerçekleştirilmektedir.
Kompleks klinik vakalar için multi disipliner konsey toplantıları yapılmakta tanı ve tedavi protokolleri bu konseyde belirlenmektedir.

Hizmetlerimiz

Kliniğimizde uygulanan bazı ameliyatlar: Nöronavigasyon eşliğinde tümör çıkartılması Genel ve kompleks omurga ve omurilik cerrahisi Kafatabanı cerrahisi Hipofiz tümörlerinin nöroendoskopik olarak çıkartılması Stereotaktik biyopsi ameliyatları (Odaksal parça alınması) Endoskopik 3.ventrikülostomi (ETV) Hidrosefali, Şant ameliyatları, Yenidoğan orta hat kapanma defekti (meningosel, meningomyelosel vb.) ameliyatları Periferik sinir ameliyatları Ve diğer genel nöroşirurjikal girişimler.

Randevu

24 saat boyunca beyin ve sinir cerrahisini ilgilendiren acil olgulara müdahale edilmektedir. Haftanın beş günü programlı ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.
Poliklinik hizmetleri hafta içi 09.00 – 12.00 ; 13.30 – 16.00 saatleri arasında randevu esasına göre verilmektedir.
Ana Sayfamızda bulunan online randevu linkine tıklayarak randevunuzu internet üzerinden veyahut 0 332 223 70 00 nolu Randevu Sekreterliği numarasını arayarak telefon üzerinden randevularınızı alabilirsiniz.

İletişim

Anabilim Dalı : 0332 223 61 55
Poliklinik : 0332 223 62 15
Klinik : 0332 223 61 55