Blog Post

 

Konya'da Şifa Buldu

03.11.2015

Konya'da Şifa Buldu

Lenf bezi (lenfoma) kanserine yakalanan Türkmenistanlı Olga Muhammedova, çareyi Konya'da buldu. Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde kök hücre nakli gerçekleştirilen Muhammedova'mn sağlık durumu şimdi gayet iyi TURKMENiSTAN'da yaşayan Olga Muhammedova'ya lenf bezi (lenfoma) kanseri teşhisi konuldu.

Ülkesindeki sağlık imkanları yeterli olmayınca Türkiye'ye gelmeye karar verdi. İstanbul ve Ankara'daki hematoloji ünitelerini araştıran Muhammedova, tedavi için Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesini tercih etti. İki yıl önce kemoterapi tedavisine başlanılan Muhammedova taburcu edildi ancak bir süre sonra hastalığı tekrar ortaya çıktı. Bunun üzerine hematoloji heyeti tarafından kök hücre nakli yapılmasına karar verildi. Böylece Konya'da ilk kez, yurt dışından gelen bir hastaya kök hücre nakli yapılmış oldu. Hastaneden taburcu olduktan sonra takibi devam edilen Muhammedova'nın sağlık durumu şimdi gayet iyi.

72 Kişiye Kök Hücre Nakli Yapıldı

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü Kök Hücre Nakli Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Özcan Çeneli, hematoloji kanseri olan hastaların büyük bir kısmında artık kök hücre nakli uygulamasının gerçekleştirilebildiğini, uygulamanın Konya'da da 2012 yılından bu yana yapılabildiğini söyledi. Bugüne kadar kök hücre nakli yapılan hasta sayısının 72'ye ulaştığını ve bunlardan birinin de Olga Muhammedova olduğunu ifade eden Çeneli, "kök hücre nakli uygulamalarında hastalar için önemli bir sorun, beyaz - kırmızı kan verici bulunması. Bu yöntem için yakın çevresinden verici gerekiyor. Bu nedenle Konya gibi büyükşehirlerde bu merkezlerin olması ve gelişmesi lazım. Çünkü hasta başka bir merkeze gittiğinde yakın çevresinden verici olacak kişileri yanında götürmesi çok zor" dedi.

"Hastalar, Nakil Olmadığı Zaman Hayatını Kaybedebiliyor"

Lenf bezi kanserine yakalananlar için kök hücre naklinin yapılması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Ozcan Çeneli, "kadın erkek oranları belirgin farkta değil. Kök hücre nakli uygulamaları artık bu hastalıklar için tedavinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Hastalar nakil olmadığı zaman hayatını kaybedebiliyor. 
Kemoterapi almış ve direnç gösteren hastalarda nakil gerçekleştiriliyor. 
Lenfoma hastası olan Olga Muhammedova, ilk başlangıç kemoterapisini alıyor, bir süre sonra hastalık tekrar ortaya çıkıyor ve bu kez ikinci sıra farklı kemoterapiyle tedavileri yapılıyor. Bu tür vakalarda hastalık tekrarlarsa eğer kemoterapi devam ediyor. Bu durumda nakil kararı almak gerekiyor. Nakil öncesinde yüksek doz kemoterapi yapılıyor. Hastaya ilk tanı Türkmenistan'da konulmuş. Tedavisi bir süre orada yapılmış. Hematoloji bölümü olmadığı için Türkiye'ye gelmiş. Araştırma neticesinde Konya'yı tercih etmiş. Konya'da böyle bir ünitenin olması yakın iller için de büyük avantaj" diye konuştu. 

Konya'da Hayata Tutundu

56 yaşındaki Olga Muhammedova da Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen kök hücre nakli ile sağlığına kavuştuğunu kaydetti. 2 yıl önce lenfoma tanısı konulduğunu, kemoterapi tedavisi sonrası iyileştiğini, 6 ay önce hastalığının tekrar başladığını, bunun üzerine kemoterapinin yeniden başladığını ve kök hücre nakli olmasının önerildiğini anlatan Muhammedova, Türkmenistan'da kök hücre nakli yapılmadığı için Türkiye'deki nakil merkezlerini araştırıp hepsiyle görüştüğünü, nakli Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde yaptırmaya karar verdiğini, naklin başarıyla yapıldığını, geçen hafta taburcu olduğunu ve sağlığına tekrar kavuştuğunu kaydetti ve nakil ünitesi doktorlarına, hemşirelere ve tüm personele teşekkür etti.