Blog Post

 

Neonatoloji Hekimleri Konya’da Buluştu

18.01.2016

Neonatoloji Hekimleri Konya’da Buluştu


Türk Neonatoloji Derneği Konya İç Anadolu Bölge toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Konya, Ankara, Kayseri, Eskişehir,  İstanbul ve Malatya’dan çocuk hekimleri ve yenidoğan uzmanları katıldı. 

Toplantıya ev sahipliği yapan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Neonatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Örs açılış konuşmasında, “Ülkemizde yenidoğan ölümlerinde önemli bir azalma gerçekleşti. Artık binde 10’un altında bir orandan bahsediyoruz ve artık erken doğan bebekler, prematüreler önem vermemiz gereken bir grup haline geldi. Ülkemizde bir yılda dünyaya gelen bebeklerin yaklaşık olarak yüzde 12’si prematüre doğuyor.  Bu bebeklerin yaşaması ile birlikte artık iyi yaşasınlar, kaliteli yaşasınları konuşuyoruz.  Bebeklerin daha iyi yaşaması ve bakımları için daha iyi donanıma sahip olmalıyız.  Bugünkü yenidoğanlarda topuk kanında bakılan hipotiroidiyi, bebeklerin ileriki yaşamları için önemli bir konu olan beslenme konusunu gözden geçireceğiz.” dedi.  

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç ise yenidoğan sağlığı konusunda çok iyi yerlere gelindiğini, ancak daha çok çalışılması gerektiğini belirterek Konya’da yapılan bu toplantıya gösterilen büyük ilgi ve katılımın kendilerini çok memnun ettiğini söyledi.

Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Selim Kurdoğlu da guatr bezinin yetersiz çalışması ile gözüken hipotiroidinin yenidoğanlarda topuk kanında birkaç damla kandan tanınabildiğini, ancak tarama testi sonrası yapılan tetkiklerin doğru yorumlanmasının çok önemli olduğunu dile getirdi. Özellikle erken doğan prematüre bebeklerde topuk kanı alma zamanının öneminden bahseden Kurdoğlu, bebekleri yakından doğru takip etmenin önemli olduğunu ancak gereksiz laboratuar tetkiklerinden kaçınmak gerektiğini belirtti. 

Anne Sütü Erken Doğan Bebekler İçin de En Öncelikli Besin 

Meram Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Hüseyin Altunhan ise prematüre bebek beslenmesinin önemli olduğunu, anne sütünün erken doğan bebekler için de en öncelikli besin maddesi olduğunu, bebeklerin büyümesini sağlamak için zaman zaman özel ürünlerin kullanılabileceğini anlattı.

Toplantının son oturumunda yenidoğan bebeklerde nadir görülen sorunlarla ilgili konular tartışıldı.