Blog Post

 

Türk Nöroşirürji Akademisi 2. Konferansını Gerçekleştirdi

07.11.2016

Türk Nöroşirürji Akademisi 2. Konferansını Gerçekleştirdi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ev sahipliğinde Türk Nöroşirürji Akademisinin 2. Konferansı başladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Nöroşirürji Derneği Akademisi Başkanı Prof. Dr. Tunçalp Özgen her yıl farklı bir ilde bu konferansların devam edeceğini söyledi ve toplam 51 katılımcı olduğunu ifade etti. 

Türk Nöroşirürji Derneği ikinci başkanı Prof. Dr. Şükrü Çağlar Türk Nöroşirürjinin liyakatının dünyada pek çok eğitimi vermeye yettiği gibi artık bu işin felsefesini yapmasını da zorunlu kıldığını vurguladı ve bunun evrensel bir bekleyiş olduğuna dikkat çekti. 

Meram Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Kalkan klinikleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 3 profesör, 1 doçent ve 3 yardımcı doçentin kliniklerinde hizmet verdiğini ifade eden Kalkan, yıllık on bin poliklinik muayenesi ve bin civarında ameliyat yapıldığını anlattı ve 132 yayınla Nöroşirürjiye katkıda bulunduklarını ifade etti.  

Meram Tıp Fakültesinin 35. yılında olduğunu söyleyen Dekan Prof. Dr. Celalettin Vatansev de Nöroşirürji kliniğinin en eski kliniklerden biri olduğunu ifade etti ve saygı duyulacak bir gelişme gösterdiğini vurguladı. 

NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek ise “Güzel oturumlarda hem Konya’yı tanıma imkânı bulacağınızı umut ediyorum hem de kendi aranızda aktaracağınız bilgilerle başarılı bir konferans olmasını temenni ediyorum.” dedi. 

Daha sonra konferanslara geçildi. Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bahar “Çatalhöyükte ilk diş çürükleri niye başlamış?” sorusundan hareketle bilimler arası işbirliğinin önemine dikkat çekti. Bahar ilk diş çürüğünün buğday ekimiyle başladığı için bu konunun ziraatçileri, diş hekimlerini, arkeologları ve tarihçileri ilgilendirdiğini vurguladı ve bilimler arası ortak çalışmaların artırılması gerektiğini belirtti.