Blog Post

 

İç Organları Dışarıda Olan Suriyeli Çocuk Sağlığına Kavuştu

15.12.2015

İç Organları Dışarıda Olan Suriyeli Çocuk Sağlığına Kavuştu

İnce bağırsağı ve karaciğeri ile kalın bağırsağının bir kısmı karnının dışında olan 2 yaşındaki İsmail'in, Konya'da gerçekleştirilen başarılı operasyonla organları yerine yerleştirilerek karın ön duvarı birleştirildi.

Bazı iç organları dışarıda olan 2 yaşındaki Suriyeli Şam Abed İsmail, ince bağırsağı ve karaciğeri ile kalın bağırsağının bir kısmı ameliyatla yerine yerleştirilip karın ön duvarı birleştirilerek sağlığına kavuştu.

Suriyeli kız çocuğu, "omfalosel" rahatsızlığına bağlı karın ön duvarı açık doğdu. İnce bağırsak ve karaciğeri ile kalın bağırsağının bir kısmı kesenin içinde olan İsmail'in, ülkesindeki iç savaş nedeniyle ameliyatı gerektiği gibi yapılamadı.

Karın ön duvarı sadece cildiyle kapatılan ve ailesiyle Türkiye'ye sığınan İsmail'in yaşı ilerledikçe organların içinde olduğu kesesi de büyüdü.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine getirilen kız çocuğunun, başarılı operasyonla organları yerine yerleştirilerek karın ön duvarı birleştirildi.

Karın ön duvarında kas ve deri yapısı yoktu

Ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Engin Günel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür hastalarda kesenin bulunduğu alanda karın ön duvarında kas ve deri yapısının olmadığını söyledi.

Doğduğunda tek ameliyatla çocuğun sağlık probleminin giderilebileceğini belirten Günel, hasta kendilerine getirildiğinde kesesinin sadece ciltle kapatılmış olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Hastalarının 2 yaşına kadar bu şekilde yaşamını sürdürdüğünü anlatan Günel, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla bağırsak ve diğer organları karnın içine yerleştirip karın ön duvarının kalıcı olarak kapatılması gerekiyordu. Çocuk, herhangi bir travmaya bağlı kaldığında karın içi organlar etkilenebilir ve hayati risk oluşabilirdi. Organları karın içine yerleştirip, ön duvarını yama kullanmadan kalıcı olarak kapattık. Yapılması gereken esas ameliyatı yapmış olduk."

Günel, sağlık durumu iyi olan kızın, ince bağırsak ve karaciğeri ile kalın bağırsağının bir kısmının içinde bulunduğu karın ön duvar defektinden kurtulduğunu sözlerine ekledi.