Blog Post

 

N.E.Ü. Rektörümüz Cem ZORLU: Üniversiteyi birlikte yöneteceğiz

11.02.2019

N.E.Ü. Rektörümüz Cem ZORLU: Üniversiteyi birlikte yöneteceğiz

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr.  Cem Zorlu, “Üniversiteyi aşağıdan yukarıya doğru bir hareketlilikle, ana bilim  dalı başkanı, bölüm başkanı, dekanlarımız ve rektör yardımcılarımız ile  birlikte yöneteceğiz“ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir süre  önce Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğüne  atanan Prof. Dr. Cem Zorlu , tanışma ve  bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Rektör Zorlu, üniversiteyle ilgili hedefleri hakkında  bilgiler verdi. Göreve geldikleri günden itibaren adalet, ehliyet ve meşveret  olmak üzere 3 tane temel esasın kendilerinin yönetim anlayışını oluşturduğunu  belirten Rektör Prof. Dr. Zorlu, her konuda ellerinden geldiğince adil olmaya  çalışacaklarını söyledi.

Prof. Dr. Zorlu, Ehil insanlarla çalışmaya çalışacağız. Ehil insanların  illa bizi bulmasını beklemeyeceğiz, ehil insanı gördüğümüz yerde kendimiz bulup  çıkaracağız, gidip ona kendimiz teklifte bulunacağız. Meşveret ve istişare  olmazsa olmazımız. 2 aylık süreçte bunu ortaya koyduk. Aşağıdan yukarıya doğru  bir hareketlilik, bir dinamizm, ana bilim dalı başkanı, bölüm başkanı,  dekanlarımız ve rektör yardımcılarımız ile birlikte yöneteceğiz bu  üniversiteyi. Ben yönetmiyorum. Ben yokum, biz varız. Her açıdan herhalde kısa  süre içerisinde bunu da ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Görüş alış verişine  açığız, istişareye açığız, doğruların peşindeyiz. Doğru nerede almaya  çalışırız. Öngörülebilir bir takım kararlar ve konular koyacağız, yapılabilir,  mantıklı ve makul” şeklinde konuştu.

Necmettin Erbakan Hocamızla ilgili  müze kurma çalışmalarımız var

Necmettin Erbakan Üniversitesini, Erbakan Hocanın adına yakışır bir hale  getireceklerine değinen Rektör Prof. Dr. Zorlu,Öncelikle bölgede sonra  Türkiye’de ardından da dünyada adından bahsedilir bir üniversite haline  getirmek temel hedefimiz. Biz bunun için varız burada. Ekip olarak bunun için  varız. Bunun için gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız hep birlikte.  Gerçekten Prof. Dr. Necmettin Erbakan siyasi kimliğiyle tanınan, bilinen bir  şahsiyet olmakla birlikte, aslında pek dikkate alınmayan, belki ikinci planda  kalan müthiş, donanımlı ve dünya çapında bir bilim adamı. Hocamızın bu  özelliğini ön plana çıkarmaya çalışacağız. Çalışmalarımız devam ediyor.  Hocamızla ilgili bir müze kurma çalışmamız var. İnşallah bunu da en kısa süre  içerisinde hayata geçirmeyi düşünüyoruz dedi. Prof. Dr. Zorlu, şöyle  devam etti:

Erbakan Hocanın adı nasıl uluslararası bir niteliğe sahipse  üniversitemizin öğrenci niteliği itibariyle uluslararası niteliğe sahip olması  gerekmektedir. Şu anda bin 291 yabancı öğrencimiz var. Küçümsenmeyecek bir  rakam ama bizim hedefimizin ne olduğunun altını çizeyim, kısa vadede 5 bin,  orta vadede 10 bin civarında yabancı öğrenciyi buraya çekmek. Bunlar büyük  katkı sağlıyor. Biz eğitim kalitesi itibariyle çok iyi bir noktadayız.  Özellikle Afrika, Balkanlar, Türki Cumhuriyetler, Rusya ve bir takım değişik  yerlerden ciddi teveccühler var.

Konya’da bulunan 5 üniversite arasında işbirliğini artıracaklarını kaydeden  Prof. Dr. Cem Zorlu, bununla birlikte üniversiteler arasındaki dayanışmayı,  alışverişi, enerji beraberliğini ve sinerjiyi oluşturmayı hedeflediklerini  ifade etti. Prof. Dr. Cem Zorlu, Meram Yeniyol üzerindeki 15 Temmuz Şehitler  Kampüsünde bulunan 2 binadaki fakültelerin, herhangi bir mağduriyet yaşanmadan  diğer binalardaki uygun olan alanlara taşıyacaklarını ve rektörlük binasını da  en kısa sürede 15 Temmuz Şehitler Kampüsündeki boşalan binaya taşıyacaklarını  söyledi. Meram Tıp Fakültesinin yeni yerinde hizmet vermeye devam ettiğini  ifade eden Zorlu, hastanenin otopark sorunun da çözüleceğini kaydetti.