Blog Post

 

Anne Ölümlerini Önlemede Acil Vakaya Yaklaşım

26.12.2018

Konya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “Anne Ölümlerini Önlemede Acil Vakaya  Yaklaşım” konulu sempozyum düzenlendi.

Sağlık  Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara’nın yanı sıra Necmettin  Erbakan Üniversitesi Rektör yardımcısı Zekeriya Mızrak ve Karatay Üniversitesi  Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Neyhan Ergene de programa katıldı. Programa  Sağlık Bakanımız Sayın Dr.Fahrettin Koca’nın gönderdiği mesajın okunmasıyla  başlandı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi  Meram Tıp Fakültesi, SBÜ. Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Başkent  Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Dr. Ali Kemal Belviranlı  Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ ndeki Kadın Hastalıkları ve Doğum  Kliniği ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniklerinden 23 akademisyen ve  klinisyenin oturum başkanı ve konuşmacı olarak katılımları ile düzenlenen sempozyum;  Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Konferans  Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sempozyumun  açılış konuşmasını gerçekleştiren Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç,  Kamu, üniversite ve özel hastanelerle birlikte Konya sağlığı adına önemli  hedefleri gerçekleştirme kararlılığında olduklarını vurgulayarak, “Sağlık  Bakanlığımızın yeni vizyonuyla da uyumlu olarak kamu, üniversite ve özel  hastanelerle birlikte Konya sağlığına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Yaklaşık yılda  35 bin doğumun gerçekleştiği ilimizde anne ölümleri çok önemli bir risk olarak  karşımıza çıkmaktadır. Bu önem arz eden konuyu en temel bilimsel yaklaşımlarla  hem uzman doktorlarımızın bilgilerini tazeleme hem de gebelikle ilgili acil  durumlar hakkında farkındalık oluşturacağımız toplantının son derece verimli  olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Sağlık  Bakanı Dr.Fahrettin Koca ve Bakan yardımcılarının selamlarını katılımcılara  ileterek konuşmasına başlayan Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara da  Dünyada en önemli gelişmişlik göstergelerinden birinin anne ölüm oranı olduğunu  hatırlattı. Anne ölüm oranının bir ülkenin sağlık sisteminin çok iyi bir  göstergesi olduğunu söyleyen Genel Müdür Kara, “Bu göstergenin önemi sadece  genç bir kadının hayatını kaybetmesinden ibaret değildir, Sağlık sisteminin tüm  basamaklarının ayrı ayrı performanslarını değil, aynı zamanda birlikte ne kadar  iyi bir eşgüdüm ile çalıştıklarını da gösterir” dedi. Anne ölümlerinin 2000’li  yılların başlarında yüz binde 64 iken 2017 yılında sağlık çalışanlarının  özverili çalışmaları ile yüz binde 14,6’ ya düştüğünü belirten Doç. Dr. Kara,  “2018 yılı rakamı çok yüksek ihtimalle yüz binde 14’ün altında çıkacak. Bu,  sağlık çalışanlarımızın ve sağlık sistemimizin başarısıdır. Hedefimiz önlenebilir  bir nedenle hiçbir annemizin hayatını kaybetmemesidir” diyerek sempozyumun  düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 Açılış  konuşmalarının ardından sempozyumda anne ölümlerinin azaltılmasına yönelik  sunumlara geçildi. 1.Oturum “Riskli Gebeleri Tanımlama” (Oturum Başkanları:  Prof.Dr. Hüseyin GÖRKEMLİ ve Uz.Dr. Erkan ATAŞ), 2.Oturum “Riskli Gebelere  Yaklaşım” (Oturum Başkanları: Prof.Dr. Cemalettin AKYÜREK ve Op.Dr. Yücel  FINDIK), 3.Oturum “Postpartum Kanama” (Oturum Başkanları Prof.Dr. Kazım GEZGİNÇ  ve Dr.Öğr.Üyesi Oğuzhan GÜNENÇ), 4.Oturum “Kanama Sonrası Bakım” (Oturum  Başkanları: Prof.Dr. Mehmet ÇOLAKOĞLU ve Doç.Dr. Mustafa Gazi UÇAR) konuları  tartışılmıştır.

              Sempozum,  Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon  Kliniklerinde görev yapan akademisyen, uzman hekim ve araştırma görevlilerinin  yoğun katılımı ile tamamlanmıştır.