Blog Post

 

MERAM TIP FAKÜLTESİNDE BAŞARILI AMELİYAT

07.08.2019

Konyada Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğine , karın ağrısı,bulantı,kusma ve karında şişlik şikayetiyle başvuran 56 yaşındaki Ali Gözel'in yapılan muayenesinde ince barsak mezenteri kökenli 30x30 cm çapında Superior mezenterik arterle yakın ilişkili solid tümör olduğunu görüldü.Tümörün büyüklüğü ile tıp literatürüne giren Ali Gözel Fakültemiz Genel Cerrahi Doktor Öğretim Üyesi Mehmet Aykut Yıldırım tarafından yapılan başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu.

Dr. Yıldırım, operasyonun 3 saat sürdüğünü vurgulayarak, Kitle hastanın tüm karnını doldurmuş ve ince barsakları, kolon segmentlerini, böbrekleri ve karnın diğer organlarını sıkıştırmış vaziyetteydi. Hastamız tümörün baskısı nedeniyle normal beslenememekteydi. Operasyonla yaklaşık 30x30 cm büyüklüğünde yaklaşık 20 kg ağırlığındaki tümör, ilişkili olduğu 50 cm kadar ince barsak rezeksiyonuyla geride hiçbir tümör artığı bırakmadan başarılı bir ameliyatla çıkarıldı ve sağlına kavuştu.

Ali Gözel isimli hasta karında taşıdığı bu tümör yüküyle oldukça zor zamanlar geçirdiğini yaklaşık 20 kilo kadar zayıfladığını,daha rahat nefes alıp beslenebildiğini belirterek, başta Dr. Öğr. Üyesi M. Aykut Yıldırım ve tüm Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ailesine minnettar olduğunu söyledi.