Blog Post

 

SIFIR ATIK PROJESİ YÖNETİMİ

05.02.2021

“Sıfır Atık”; İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesini veya en aza indirilmesi, atığın oluşması halinde ise kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tarif edilen bir hedeftir. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Sıfır Atık Yönetmeliğinin 12 Temmuz 2019 tarihinde 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle kurumlarda 31 Aralık 2020 tarihine kadar Sıfır Atık Yönetim Birimlerinin kurulması yasal zorunluluk olmuştur. 
Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin projeyi sahiplenmesinin ardından hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu kapsamda başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla başlatılan proje akabinde bir çok kurumda uygulanmaya başlamıştır. Üniversiteler de Sıfır Atık Projesinin uygulanması aşamasında önemli bir basamağını oluşturmaktadır. 
Bu bağlamda Necmettin Erbakan Üniversitesi’de Sıfır Atık Yönetim Birimini kurmuştur.15 Mart 2020 tarihi itibariyle Meram Tıp Fakültesi olarak Sıfır Atık Projesi Birimi oluşturulmuştur. Dekanlık Eski ve Yeni Hastanelerimizde tespit ve planlamalar yaparak Rektörlüğümüz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Konya Belediyeleri ile koordineli çalışarak Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Entegre Çevre Bilgi Sistemi (EÇBS) üzerinden Sıfır Atık Projesine dâhil edilmiştir. Bina önlerindeki atık geçici depolama alanları dışında bina içlerinde atık depolama kumbaraları yerleştirildi.
Pandemi sürecinde maske ve mesafe kuralına dikkat ederek, gerekli tedbirler alınarak sıfır atık konusunda bilinçlendirme, önemi ve farkındalık oluşturma ile dikkat edilmesi gereken kuralları anlatan eğitim toplantıları yapıldı.

21.12.2020 tarihinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ve Hastaneleri adına “SIFIR ATIK BELGESİ” aldık. 
Sıfır Atık Yönetim Birimi olarak, sistemin etkin ve verimli bir şekilde uygulanması, izlenmesi, bilgi akışının sağlanması ve gerekli olan tüm hazırlıkların tamamlanmasıyla devam edilecektir. Sıfır Atık Projesi sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde oldukça önem arz eden bir projedir.