Blog Post

 

ÇOCUK KARDİYOLOJİ KLİNİĞİNDE AMELİYATSIZ KALP DELİĞİ KAPATILMASINDA 100. HASTAYA ULAŞILDI

10.05.2019

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. M.Burhan OFLAZ doğuştan kalp deliği olan 16 aylık Nursima' nın kalbindeki deliğin ameliyatsız yöntemle kapatılarak taburcu edildiğini, bu tedavi yöntemini uyguladıkları hasta sayısının 100' e ulaştığını söyledi.

Doç.Dr. Oflaz yaptığı açıklamada; "Bu tür kalp delikleri çocuklarda sık görülen kalp hastalıklarındandır. Bu delikler, ortalama 1-1.5 saat süren bir işlemle, özel cihazlar kullanılarak başarılı bir şekilde kapatılabiliyor. Ameliyatsız ve kasıktan anjiyo yöntemiyle yapılan bu işlem sonrasında hastalar aynı gün ayağa kalkıyor ve bir gün sonra taburcu edilip okuluna dönebiliyor.  Uyguladığımız bu yöntem; kesi ve dikiş atılmaksızın, ameliyat izi olmadan kısa sürede hastanın iyileşip günlük yaşantısına dönebilmesi sebebiyle günümüzde tercih edilen bir yöntemdir. Yurt dışında ve ülkemizde uygulanan bu işlem kliniğimizde de başarılı bir şekilde yapılmakta ve hastalardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Doğuştan kalp deliği olan çocuklar zamanında tedavi edilmezlerse ne olur ?

Doğuştan kalp hastalığı olan çocuklar tedavi edilmezlerse kalp büyümesi, ritim bozuklukları, akciğer tansiyonu, gelişme geriliği ve sık enfeksiyon geçirme gibi sıkıntılar yaşarlar. Bu tür rahatsızlığı bulunan çocuklarda halsizlik, çabuk yorulma, gelişme geriliği ve üfürüm gibi belirtiler görülebileceği için ailelerin çocuklarında böyle bir belirti gördüklerinde mutlaka bir çocuk kalp hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir.

“Konya ve çevre illerden gelen birçok hastaya hizmet vermekteyiz.”

Biz kliniğimizde Konya ve çevre illerden gelen birçok hastaya hizmet vermekteyiz. Yurtiçi ve yurtdışındaki önemli kalp merkezlerinde uygulanmaya başlanan yeni tedaviler Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde erişkin ve çocuk kalp doktorları ve kalp cerrahları tarafından yakından takip ve tedavi  edilmekte ve bu sayede birçok çocuk ve erişkin hasta başka illere gitmeye gerek kalmadan Konya'mızda sağlığına kavuşabilmektedir. Bu vesile ile bizlere destek olan yöneticilerimize, hocalarımıza ve ekibimize teşekkür ederiz.

Ameliyata gerek kalmadan kalp delikleri kapatılan çocukların aynı gün ayağa kalkarak yürümeye başladıklarını gören aileleri çok mutlu olduklarını söyleyerek Doç.Dr. M.Burhan Oflaz’a,  Bölüm Başkanı Prof.Dr. Tamer Baysal’a ve hastane yetkililerine teşekkür etti.