Blog Post

 

Diyabeti Tanı, Gözünü Koru

16.08.2017

Diyabeti Tanı, Gözünü Koru

 "Tehlikeyi Görmezden Gelmeyin. ‘Diyabetliyseniz Yılda 1 Kez Göz Kontrolünden Geçin" sloganı ile Konya Ticaret Odası (KTO) konferans salonunda gerçekleştirilen programda proje hakkında bilgi veren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kaya,  diyabetin, kan şekerinin sürekli kontrol altında tutulmasını gerektiren, yaşam boyu süren bir hastalık olduğunu ve amaçlarının diyabetik hastaların yaklaşık yüzde 30-35'inin görmesini tehdit eden retinopati hakkında toplumu bilgilendirmek olduğunu söyledi.

 Prof. Dr. Kaya: "Bu toplantılar hekime ne zaman başvurulacak, ne yapılacak gibi hastalık hakkında farkındalık yaratmak gibi amaçlarla yapılmaktadır, çünkü ülkemizde ve tüm dünyada da aslında öyle. Diyabetik hastaların yaklaşık yarısı diyabetli olduğunu bilmiyor. Çoğu zaman komplikasyonların varlığıyla hastalar diyabet tanısı almakta. Dünyada yaklaşık 140-145 milyon diyabetik retinopati görmeyle ilişkili zararlı konumların olduğu durumlar var. Diyabetik retinopati aynen diyabet gibi önlenebilir hastalıklar grubu içerisindedir. Bu da farkındalık yaratılarak olacaktır" diye konuştu. 

Geçici Sandığınız Durumlar Görme Kaybına Neden Olabilir

Dünya genelinde Diyabetik Retinopati (DR)'li hasta sayısı 2010'da 126,6 milyonken, 2030'da bu sayının 191 milyona çıkacağının öngörülmekte olduğu belirtildi. "Diyabet Gözümü Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Turgut Öztürk ise şunları söyledi: "Diyabete bağlı göz hastalığı, tıbbi adıyla diyabetik retinopati (DR), herhangi bir belirti görülmeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olarak körlüğe yol aşabilen bir göz hastalığıdır. Diyabetin istenmeyen bir sonucu olan diyabetik retinopatinin başlıca nedeni göz küresinin arka bölümünde yer alan ve görmeyi gerçekleştiren retina tabakasındaki damarların hasarıdır. Bu hasar, dokuların zaman içinde görmenin bozulmasına yol açacak ölçüde işlev göremez hale gelmesine yol açar. Kan şekeriniz kontrol altında değilse, yüksek tansiyonunuz varsa, kolesterol düzeyleriniz yüksekse, sigara içiyorsanız-tütün kullanıyorsanız ve gebe iseniz diyabete bağlı göz hastalığı riskiniz artabilir." 

 20 Yıldan Daha Uzun Süredir Diyabet Hastasıysanız Dikkat!

20 yıl veya daha fazla zamandır diyabet ile yaşayan kişilerin üçte birinin diyabetik retinopati riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen toplantıda hastanın tip 1 ya da tip 2 diyabeti varsa en azından yılda bir kez kapsamlı bir göz muayenesinden geçmesinin, göz dibine bakılmasının ve diyabete bağlı göz hastalığı kontrolünden geçilmesinin gerektiğini belirten Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hürkan Kerimoğlu ise şunları söyledi: "Eğer diyabete bağlı göz hastalığınız varsa, daha sık kontrol edilmeniz gerekecektir. Kan şekeriniz, kan basıncınız ve kan kolesterol düzeyleriniz mümkün olduğunca normal sınırlar içinde olmalıdır. Bunun yanında sigara-tütün kullanımını bırakmanız büyük önem taşır."

Konya Halkı, Sanal Gerçeklikle Diyabetik Retinopatili Hastanın Gözünden Gördü

Konuklar, bir evin oturma odası olarak tasarlanmış özel alanda 3D sanal gerçeklik gözlüğüyle, sağlıklı bir birey ile diyabet hastası ve görme sorunu yaşayan bir bireyin, ev yaşamının arasındaki farkı deneyimleme şansını buldular. Diyabet hastası bireylerin yılda 1 kez göz kontrolünden geçmesi konusunda farkındalık yaratmaya çalışan etkinlikte, konuklar diyabete bağlı gelişebilecek göz problemlerinin günlük yaşama etkilerini deneyimleme fırsatı buldular.