Blog Post

 

Ameliyatsız Yöntemle Kalbindeki Delik Kapandı

21.12.2015

Ameliyatsız Yöntemle Kalbindeki Delik Kapandı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kapalı yöntemle gerçekleştirilen operasyon ile doğuştan kalp deliği olan 10 yaşındaki Hüseyin Çelik sağlığına kavuştu. 

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Burhan Oflaz yaptığı açıklamada kalp deliklerinin çocuklarda en sık görülen kalp hastalıklarından biri olduğunu, bu deliklerin tedavi edilmediği takdirde çocuklarda büyüme gelişme geriliği, kalp büyümesi, ritim bozuklukları ve akciğer tansiyonu gibi problemlere yol açabildiğini belirtti. <strong> Günümüzde kalpteki birçok açıklığın ameliyata gerek kalmadan kapatılabildiğini belirten Doç. Dr. Oflaz işlemin ortalama 1 saat sürdüğünü, herhangi bir ameliyat izi ya da yarası olmadan kasıktan yapılan kapatma işlemi sonrasında hastanın aynı gün ayağa kalktığını ve ertesi gün taburcu edilerek okuluna devam edebildiğini sözlerine ekledi. 

Bir Buçuk Yılda 46 Çocuk Kapalı Yöntemle Sağlığına Kavuştu

Ameliyatsız tedavinin yurt dışında ve ülkemizde birçok merkezde başarıyla uygulanabildiğini belirten Doç. Dr. Oflaz, Meram Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümünde 1.5 yılda 46 çocuğa kasıktan kapatma işleminin başarılı bir şekilde yapıldığını söyledi. Kalp hastalığı olan çocuklarda halsizlik, gelişme geriliği, çabuk yorulma ve üfürüm gibi belirtiler olduğunu söyleyen Dr. Oflaz, ailelere çocuklarında böylesi şikayetleri fark etmeleri durumunda hemen bir çocuk kalp hastalıkları uzmanına başvurmalarını önerdi. Doç Dr. M.Burhan Oflaz, “Klinik olarak bize her türlü desteği veren Meram Tıp Fakültesi Dekanı ve Hastane Başhekimi Hocalarımıza ve Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji ve Anesteziyoloji Bölümü Hocalarımıza ve Bölüm Başkanımıza desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

Konya’da Her Yıl 300-400 Çocuk Doğumsal Kalp Hastalığı ile Dünyaya Geliyor

Çocuk Kardiyolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tamer Baysal doğumsal kalp hastalıklarının çocuklarda hayli fazla olduğunu ifade etti. Bu konuda farkındalığın önemine dikkat çeken Baysal Konya’da her yıl 35-40 bin civarında doğum gerçekleştiğini ve yaklaşık 300-400 çocuğun doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya geldiğini ifade etti. Baysal, Ailelerin dikkatli olması gerektiğini ve bu hastalığın teşhisi ve tedavisi konusunda yardımcı olacaklarını vurguladı.  

Meram Tıp Fakültesi’ndeki başarılı operasyonla sağlığına kavuşan Hüseyin Çelik şu anda çok sağlıklı olduğu söyledi. Annesi Mine Çelik ise tedavi öncesinde Hüseyin’nin otururken bile nefes darlığı çektiğini ancak şimdi durumunun iyi olduğunu kaydetti.