Blog Post

 

Yaşamak İçin 15 Dakika Hayattan Koptu

19.01.2016

Yaşamak İçin 15 Dakika Hayattan Koptu

Ana atar damarında 6 santimetre çapında yırtık olan ve kalbinin etrafında kan toplanan hasta, vücut ısısı 24 dereceye kadar düşürülüp, kalp, beyin ve kan dolaşımı gibi fonksiyonları 15 dakika durdurularak ameliyat edildi Yaşamak için 15 dakika hayattan koptu.

Konya'da kalbinden çıkan ana atar damarda 6 santimetre çapında yırtık olduğu için hemen müdahale edilmesi gereken basta, vücut ısısı 24 dereceye kadar düşürülüp, kalp, beyin ve kan dolaşımı gibi tüm fonksiyonları 15 dakikalığına durdurulduktan sonra ameliyat edildi. Makineye bağlı olmadan bir süreliğine "hayattan kopan" hasta, aort damarının onarılmasıyla sağlığına kavuştu. Enes Topçu (46) berberde tıraş olurken sırtında ağrı hissetti Daha önce kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat geçiren berber Abdullah Altuner, kalp krizi geçiliyor olma ihtimali bulunduğunu söyleyerek. Topçu' ya bir doktora başvurmasını önerdi. Topçu ise kas ağrısı yaşadığını düşünerek, kalp rahatsızlığı olanlar için önerilmeyen ve bu konuda kapısında da uyarı yazısı bulunan hamama iki kez gitti. Bil' süre sonra rahatsızlığı ilerleyen ve kaldırıldığı hastanede iki kez duran kalbi çalıştırılan Topçu, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Ana atar damarındaki ciddi yırtık nedeniyle hemen müdahale edilmesi gereken Enes Topçu'nun ameliyatı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Dama' Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkan Prof. Dr. Niyazi Görmüş ve ekibi tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Kalp, beyin, kan dolaşımı gibi tüm fonksiyonları 15 dakikalığına makineye bağlı olmadan durdurulan ve tıbben "ölü" sayılan Topçu, 5,5 saat süren başarılı operasyonda damarının onarılmasıyla sağlığına kavuştu. 

0 Benim Bir Parçam

Prof. Dr. Niyazi Görmüş, hastanın kalbinden çıkan atar damarında, 6 santimetre çapında genişleme gördüklerini söyledi. Kalbinin etrafında da kan pıhtıları olan Topçu' yu kaybetmemek için hemen operasyon kararı aldıklarını aktaran Görmüş, "Normalde iman tahtasının olduğu bölümden operasyonu gerçekleştirmemiz lazımdı. Ancak açıldığında burada birden kanama olacağından hastayı masada kaybedebilirdik. Kasığından girmeye karar verdik. Hastamı vücut ısısını 24 dereceye kadar düşürüp, bütün vücudundaki dolaşımı durdurduk" diye konuştu. TIBBEN 15 DAKİKA HAYATI DURDU Hızlıca yırtık bölgeye ulaşıldığında ana atar damarın ciddi şekilde yırtıldığını gördüklerini anlatan Görmüş, şöyle devam etti; "Yırtık, kalbi besleyen koroner dediğimiz damaların 3-4 milimetre yukarısına kadar gelmişti. Kalp kapağı da üç olması gerekirken iki yapraklıydı. Yukarıdaki yırtık yeri kesip, buraya yeni damar ekledik Daha sonra vücut ısısını arttırarak hastayı yeniden kendisine getirdik. Yırtık oları iki kısmı birbirine diktik. Bu hastalar yurt dışında erken dönemde teşhis edilerek kontrol altına alınırken, biz operasyonu acil koşullarda gerçekleştirdik ve başarılı da olduk Hasta bize biraz daha geç gelse, o akşam ölebilirdi. Topçu’ nun kan dolaşımını yırtığın dışarıya olan kısmı ile içeriye doğru olan kısmı aynı yerde olmadığı için durdurduk. Dolaşımı durdurup, yukarıdaki dallarını çıkartıp yenisi ekledikten sonra düzenledik. Dolaşımı durdurmadan önce beyin koruyucu tedbirler aldık. Tıbben 15 dakika hayatı durdu." HASTANIN YAŞAMASI MUCİZE Bu tür hastaların çoğunun yaşamını yitirdiğini vurgulayan Görmüş, Topçu' nun hamama gitmesine rağmen hayatta kalmasının da şaşırtıcı olduğunu söyledi. Hastanın tansiyonu yükselerek hamamda da ölebileceğim belirten Görmüş, "Aradan 5 gün gibi uzun bir zaman geçmiş. Hamamda yığılıp kalmamış. Yaşanası mucize" dedi. Sağlığına kavuşan Enes Topçu ise hastaneye kaldırıldıktan sonrasını hatırlamadığını, yaşadığı için mutlu olduğunu ifade etti.