Blog Post

 

Ablasına Karaciğeriyle Hayat Verdi

12.11.2015

Ablasına Karaciğeriyle Hayat Verdi

Konya'da ani gelişen karaciğer yetmezliği nedeniyle komaya giren 23 yaşındaki Esra Değer'e kardeşinden alınan karaciğer dokusu nakledildi. Kuaförlük yapan Esra Değer'e sarılık şikâyetiyle başvurduğu Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanemizde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu. Karaciğer nakli olması gereken Değer'e 1 Kasım'da 18 yaşındaki kardeşi Ayşe Değenden alınan karaciğer dokusu başarıyla nakledildi.

"Kardeşime Can Borcum Var"

Esra Değer, rahatsızlığının aniden ortaya çıktığını ve hemen doktora başvurduğunu belirterek. "Gerisini hatırlamıyorum. Kardeşimden karaciğer nakli yapıldığını duyduğumda çok duygulandım. Kardeşime can borcum var" dedi. 

"O Benim Bir Parçam"

Ayşe Değer ise ablasına karaciğer nakli yapılması gerektiğini duyunca hiç düşünmeden "canını bile verebileceğini" dile getirdiğini aktardı. Gerekli tahlillerin ardından kendisi ve bir akrabalarında doku uyumu tespit edildiğini anlatan Değer. "Benden alınmasını istedim. Ablamın kurtulacağını biliyordum. O benim bir parçam. Kendime geldiğimde hemen ablamı sordum. Onu kurtardığım ve yeniden hayata bağladığım için çok mutluyum" diye konuştu. Baba Musa Değer (48) de kızı rahatsızlanınca çok zor günler yaşadıklarını söyledi. Doktorların kendilerine "her şeye hazırlıklı olun" dediğini belirten Değer, kızlarının genel seçimin olduğu gün karaciğer nakli için operasyona alındığını belirterek. "Çok şükür Rabbim onları bana bağışladı" dedi. 

"Acil Karaciğer Bekleme Listesine Alındı"

Esra Değer'e ekibiyle karaciğer naklini gerçekleştiren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tevfik Küçükkartallar ise daha önceden hiçbir şikâyeti bulunmayan hastaya "gastroenteroloji" bölümünde "ani gelişen karaciğer yetmezliği" teşhisi konulduğunu kaydetti. Medikal tedaviye yanıt alınamadığını, klinik tablonun ilerlemesiyle hastanın karaciğer komasına girdiğini ifade eden Küçükkartallar, şu bilgileri aktardı: "Esra acil karaciğer nakli bekleme listesine alındı ancak hastamızın çok fazla zamanı olmadığı için yakınlarından 5 kişi karaciğer vericisi olmak için gönüllü oldu. Tüm hastane personeli yoğun bir çalışma başlattık. Hastanın kardeşinin nakli için uygun olduğu belirlendi. Seçim günü 8 saat süren karaciğer naklinin ardından her iki kardeşin de sağlık durumları iyi."