Blog Post

Üniversitemiz Meram Tıp Fakültesi Hastanesinden Bir İlk Daha

  • 12-06-2015

...

Üniversitemiz Meram Tıp Fakültesi Hastanesinden Bir İlk Daha

Üniversitemiz Meram Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Reisli ve ekibi ilimizde bir ilke imza attılar. Bağışıklık yetmezliğinde hastaya deri altından ilaç enjekte edilmesi ilimizde ilk olması açısından da önem arz ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Reisli; “Bu tedavi ile bağışıklık yetmezliği olan hastada eksik olan bağışıklık maddelerini deri altı yoluyla kendisine vermeyi amaçlıyoruz. Daha önce damardan uygulanan tedavide hastanın yaklaşık 6 saat hastanede kalması gerekiyordu. Bu tedaviyle ise yaklaşık yarım saatte hastaya tüm ilacı verip hastayı eve gönderebiliyoruz. Bunun avantajı damardan yapılan tedaviye oranla yan etkisi yok denecek kadar az olmasıdır. Zaman kazanılması hem hasta hem ailesi hem de biz sağlık kurumları açısından önemlidir. Bu tedavi yöntemi herkes için daha verimli olduğu için yavaş yavaş bu yöntemi kullanmaya başlıyoruz” dedi.

Hasta uyumunun da çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. İsmail Reisli hastanın bu tedaviyi tercih eden hastalarda, tedavi uygulandığı süresince hastanın sırt üstü rahat bir pozisyonda yatıyor olması gerektiğini söyledi.

Bu yöntemin avantajının hastanede aileye uygulayarak, aileye ve çocuğa eğitim verilerek kendi tedavisini kendisinin uygulayabilecek duruma gelmesi olduğunu söyleyen Reisli; “Böylece zaman kaybını engelleriz, çok daha kısa bir sürede tedaviyi gerçekleştiririz. Bu tedavinin bir diğer üstünlüğü ise bağışıklık yetmezliği için kullandığımız maddeleri serum düzeylerini, kan düzeylerini çok daha dengeli sağlaması. Bu tedaviyi hasta kendisi çok rahat bir şekilde uygulayabilir amaç hastalara bu tedaviyi öğretmek ve daha sonra bu tedaviyi evde uygulamalarını sağlamaktır. Türkiye’ de birkaç yerde yapılan bu tedavi yöntemi Konya’ da ilk defa bizde uygulanmaya başlandı. Bu bizim için önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.