Blog Post

Ağız Sütünün Bir Damlası Bile Altın Değerinde

  • 14-03-2016

...

Ağız Sütünün Bir Damlası Bile Altın Değerinde

"Ağız sütünün bir damlası bile altın değerinde" Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Örs: Ağız sütüyle bebeğin mikroplara karşı direkt savunma yapması sağlanıyor.

Bir damlası bile altından daha değerli" Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, dokumdan Demen sonra annenin salgıladığı, çinko, sodyum, potasyum ve protein açısından zengin “ağız sütü” nün bir damlasının bile altın değerinde olduğunu belirterek "Doğumdan sonraki ilk 3O dakika içinde bebeğe ağız sütü verilmelidir" dedi. Örs, yaptığı açıklamada, erken doğan "prematüre" bebeklerin anne sütüne dana çok ihtiyaçları olduğunu bildirdi. Enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olan bağışıklık sistemi gelişmemiş bebeklerin anne sütünün bağışıklığı geliştirici özelliğine dana çok muhtaç olduğunu vurgulayan Örs, emme ve yutması gelişmediği için emzirilemeyen bebeklere mideye takılan sondayla anne sütü verilmesi gerektiğini dile getirdi.

"Kolostrum Bebeğin İlk Aşısıdır"
Özellikle "kolostrum" denilen ağız sütünün, bebek için hayati önem taşıdığına işaret eden Örs, şöyle devam etti: "Ağız sütü, prematüre bebekler için ayrı bir önem taşıyor. Bu tür bebekler hayatta kalmak için çok iyi bir tedaviye ihtiyaç duyar. Doğumdan hemen sonra gelen, çinko, sodyum, potasyum, protein açısından zengin, büyüme faktörleri ve enfeksiyonla mücadelede bebek için birçok faydası bulunan ağız sütünün bir damlası bile boşa gitmemelidir. Annenin hayatı boyunca tüm hastalıklardan kazanmış olduğu bağışıklık maddelerini içeren ağız sütüyle bebeğin mikroplara karşı direkt savunma yapması sağlanıyor. Bir damlası bile bebek için hayati önem taşıyor. Kolostrum bebeğin ilk aşısıdır. Doğumdan sonra annedeki bağışıklık maddeleri bebekte en küçük bir reaksiyona neden olmaksızın bebeği korur. Doğumdan sonraki ilk 30 dakika içinde bebeğe ağız sütü verilmelidir. Hayatın ilk yıllarında çok sık görülen ve ölümlere yol açabilen ishal, zatürree gibi enfeksiyon hastalıklarını önler." Prof. Dr. Örs, besleyici özelliği çok yüksek kolostrumun yapısının bir süre sonra insan sütü kıvamına geldiğini belirterek anne sütünün çok önemli bir parçası olan kolostrumun, bebekte sağlam bir bağışıklık sistemi oluşmasına yardımcı olduğunu bildirdi.