Blog Post

Alt Dudağı Alınan Hastaya Göğüs Kasından Yeni Dudak

  • 21-10-2015

...

Alt Dudağı Alınan Hastaya Göğüs Kasından Yeni Dudak

Dudağının büyük kısmını kaplayan yara nedeniyle Meram Tıp Fakültesi'ne başvuran hastaya kanser teşhisi konuldu. Doç. Dr. Özlem Gündeşlioğlu tarafından yapılan başarılı bir operasyonla hastanın alt dudağının 3'te 2'sini kaplayan bölge temizlenip alınarak yerine göğüs kafesinin yan duvarında bulunan kastan yeni bir dudak yapıldı.

Konya'da deri kanseri nedeniyle alt dudağı alınan 58 yaşındaki Ahmet Karakaya'ya Meram Tıp Fakültesi'nde mikro cerrahi yöntemiyle göğüs kafesi kasından yeni dudak yapıldı. Çiftçi Ahmet Karakaya'nın, dudağında sivilce büyüklüğünde yara çıktı. Doktora gitmeyi ihmal eden Karakaya'nın dudağındaki yara büyümeye başladı. Bir süre sonra yayılan ve dudağının büyük kısmını kaplayan yara nedeniyle Meram Tıp Fakültesi'ne başvuran Karakaya' ya deri kanseri teşhisi konuldu. "Hastanenin Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Gündeşlioğlu tarafından yapılan başarılı bir operasyonla Karakaya'nın alt dudağının 3'te 2'sini kaplayan kanserli bölge temizlenip alınarak yerine göğüs kafesinin yan duvarında bulunan kastan yeni bir dudak yapıldı. HAYATIM DEĞİŞTİ Şu anda dudağını rahatlıkla kullanabildiğini belirten Ahmet Karakaya, "Ameliyat öncesinde toplumdan uzak duruyordum. Çünkü çirkin bir görüntü vardı. Ayrıca tümör koku da yapıyordu. Yemek yerken ve konuşurken zorlanıyordum. Ama simdi tüm bu sorunları atlattım ve rahat bir şekilde hayatını devam ettiriyorum." ifadelerini kullandı.

Rahatlıkla Yiyip İçebiliyor
Hastanın şu anda rahatlıkla yiyip içe bildiğini ve konuşabildiğini belirten Doç. Dr. Gündeşlioğlu Cilt kanseri olan Ahmet Karakaya'nın alt dudağının bir kısmı alınarak, yerine göğüs kafesinden alınan kastan dudak yapıldı.

Doç. Dr. Gündeşlioğlu, "Dudağın büyük bir bölümünü kaplayan deri tümörlerinde fonksiyonel serbest doku aktarımı avantajlı bir ameliyat. Çünkü hastanın bir süre sonra dudağını kullanabiliyor olması nedeniyle konuşma veya beslenmede sıkıntı yasamıyor. Ayrıca, ağızda daralmaya neden olmaksızın ve yüzdede yeni izler oluşturmak sızın tedavi imkanı sağlıyor." diye konuştu. TÜMÖR TAMAMEN TEMİZLENDİ Hastanın tümörlü olan dokularını tamamen çıkarttıklarını anlatan Doç. Dr. Özlem Gündeşlioğlu, şunları söyledi: "Ameliyatta alt dudağın tamamına yakını aldık. Ayrıca boyundaki lenf bezlerini de temizledik. Daha sonra göğüs duvarının yan tarafından kası damarı ve siniriyle birlikte alıp dudak çevresindeki damar ve sinirlere bağladık. Yaklaşık 3 ile 6 ay sonra da kasın yeniden çalıştığını gördük. Şu anda da hastamız dudağını kullanabiliyor, normal yaşamına devam ediyor.'"

Baş ve Boyun Bölgesinde Görülüyor
Deri kanserinin dünyada en sık rastlanan kanser türü olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gündeşlioğlu, "Deri tümörleri sıklıkla baş ve boyun bölgesine yerleşiyor. Özellikle burun ve alt dudakta sıklıkla görülüyor. Eğer tedavi edilmezse ciddi hastalıklara, kişinin toplumdan soyutlanmasına yol açacak deformasyonlara neden olabiliyor. Bu nedenle ne kadar erken tedavi edilirse o kadar iyi sonuç alınıyor." seklinde konuştu.

Yanlış Bir İnanç Var
Halk arasında deri tümörleri ile ilgili yanlış bir inanç olduğunu belirten Özlem Gündeşlioğlu, "Halk arasında eğer deri tümörüne bıçak değerse yayılır ve daha kötü olur şeklinde bir inanç var. Bu yanlış inancın kırılması gerekiyor. Çünkü tümör ne kadar erken tedavi edilirse, o kadar erken ve tamamıyla kurtulma imkanı mevcut." diyerek konuşmasını tamamladı.