Blog Post

NEÜ de Laparoskopik Myomektomi Tedavisi

  • 31-07-2017

...

NEÜ de Laparoskopik Myomektomi Tedavisi

NEÜ. Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Balcı ve ekibi karında şişlik ve ağrı nedeniyle başvuran hastadan yaklaşık 25 cm myomu ikisi 1 cm, biri yarım cm olan toplam 3 delikten laparoskopik (kapalı) myomektomi operasyonu ile çıkardı. Myomun ağırlığı 1100 gr geldi. rdi.

37 yaşında ve 2 tane sezaryen ameliyatı geçirmiş olan hasta bize karında şişlik ve ağrı nedeniyle başvurdu. Yaptığımız muayenede hastanın karnında göbeğin üzerine kadar uzanan kitle mevcuttu. Ultrasonografide rahimden (uterus) kaynaklanan yaklaşık 25 cm boyutunda myomla uyumlu kitle saptadık. Hastaya laparoskopik myomektomi planladık ve ameliyat hazırlıklarını tamamladıktan sonra operasyona aldık. Başarı ile gerçekleştirdiğimiz operasyonla çıkarttığımız myomun ağırlığı 1100 gram geldi. Bu kadar büyük myomların laparoskopik ameliyatı tıp literatüründe oldukça nadirdir. Hastamızı operasyonun ertesi günü sorusuz bir şekilde taburcu ettik.

Bu denli büyük veya çok sayıda myomu olan hastalarda genellikle açık ameliyat tercih edilmektedir. Çünkü uterusun (rahmin), kistin veya myomun karın içerisinde yeterli çalışma alanı bırakmayacak kadar büyük olduğu durumlarda ve ciddi karın içi yapışıklıklar varlığında laparoskopik yöntem genellikle tercih edilmez. Laparoskopik ameliyatta hastanın karnında biri 1 cm diğerleri 0.5 cm olan 3 veya 4 tane delik açılmakta ve özel kamera ve aletlerle bu deliklerden ameliyat yapılmaktadır. Açık ameliyatlara göre hastanın karnında ameliyat kesisinin ve izinin çok az olması, karın içinde daha az yapışıklık olması, çok daha az ağrısının olması, kısa sürede ayağa kalkması, daha kısa sürede hastaneden taburcu olması, daha kısa sürede işine ve normal hayatına geri dönebilmesi gibi üstünlükleri vardır.

Bu tip ameliyatlar zor ameliyatlardır çünkü kitlenin büyüklüğü nedeniyle karın içerisinde çalışma alanının darlığı, özellikle daha önce karından ameliyat geçirmiş hastalarda daha sık olmak üzere kitlenin bağırsaklar, idrar yolları, mesane ve büyük damarlar gibi organlarla komşu olması ve bunlara yapışıklığı veya bunlarda anatomik olarak yer değişikliği yapması sık karşılaştığımız durumlardır. Ayrıca myom ameliyatlarında açık cerrahide bile kanama riski de oldukça fazladır. Nitekim bu hastamızda daha önce 2 kez sezaryen geçirmesi ve kanama riskinin fazla olmasına rağmen sorun olmadan ameliyatı tamamladık.

Ameliyat ekibindeki tüm arkadaşlarıma zor bir ameliyat olan bu denli büyük bir myomun laparoskopik olarak çıkartılmasında gösterdikleri çalışma için çok teşekkür ederim. Böylesi ameliyatlar her işte olduğu gibi iyi bir ekip çalışması gerektirir.

...