Blog Post

Meram Tıp Fakültesi Yeni Döneme Bambaşka Başlayacak

  • 31-07-2017

...

Meram Tıp Fakültesi Yeni Döneme Bambaşka Başlayacak

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi (MTF) yeni eğitim - öğretim yılı için hazırlıklarını hızla sürdürüyorMeram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev, 35 yılın üzerinde bir deneyime sahip olduklarını hatırlatarak, Türkiye'deki en etkin ve yetkin Tıp Fakülteleri arasında olduklarını ifade etti. Bu yıl 30. mezunlarını verdiklerini aktaran Vatansev: "Mezun olan yaklaşık 6 bin öğrencimizden yüzde 82'si Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) bir programa yerleştirilmiş, uzman olmuş, hâlihazırda çalışmakta. TUS başarımız oldukça yüksek... 90 Tıp Fakültesi arasında TUS başarısı açısından ilk 15'in içerisindeyiz." dedi.

Yeni Yılda Yeni Fakülte Hastanesi İle Daha Kaliteli Eğitim Ve Sağlık Hizmeti
Yeni fakülte hastanesi binasında sağlık hizmeti ve eğitimi açısından daha kaliteli bir hizmet verileceğini söyleyen Vatansev: "Öğrenci ve mütehassıs hekim yetiştirme alanında tercih edilebilecek binamız olacak. 900 yatak kapasitesini aşkın bir bina... Eski ve yeni binamızla birlikte bin 500 yatak kapasitesine ulaşmış olacağız. Yeni donanım, kompakt bir yapı ile tamamen yeni sistem tıbbi malzemelerle, cihazlarla donatılmış bir hastane binasında sağlık eğitimine devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Yeni Morfoloji Binası Hızla Tamamlanıyor
Tıp eğitiminin ilk üç yılının verildiği 25 bin metrekarelik bir kapalı alana sahip bir morfoloji binaları olduğunu söyleyen Vatansev; bu binada 5 amfi, 48 kişilik 14 tane sınıf, 3 tane büyük öğrenci laboratuvarı, t tane geniş maketlerle donatılmış anatomi öğrenci laboratuvarı, 17 tane küçük öğrenci laboratuvarı bulunduğunu aktardı. Prof. Dr. Celalettin Vatansev; bu binaya ek olarak önümüzdeki eğitim yılına yetiştirilmek üzere ilave binanın yapım çalışmasının devam ettiğini, 7 bin metrekare kapalı alana sahip, içerisinde kütüphanesi, geniş yemekhanesi olan yeni bir ek binanın daha yeni eğitim için planlanmakta ve açılmaya hazır hale getirilmekte olduğunu söyledi.

5 Öğrenciye 1 Öğretim Üyesi
Bin 600'e yakın öğrencilerinin bulunduğunu söyleyen Vatansev, öğretim üyeleri ve akademik personel sayıları hakkında da bilgi verdi. Vatansev; "130'un üzerinde profesör, 60'ın üzerinde doçent, 80'e yakın yardımcı doçent olan öğretim üyesi kadrosuna sahibiz. Geniş bir kadromuz var. Hem sağlık hizmeti hem eğitimde alanında yetkin ve etkin arkadaşlarla oluşturmuş olduğumuz kuvvetli ve alanında söz sahibi olan kadroya sahibiz. Gelişmiş tıp fakültelerinde 4 ya da 5 öğrenciye bir öğretim üyesi düşüyor bizde de 5 öğrenciye bir öğretim üyesi düşüyor. Hem eğitimde nem hastanede 450'nin üzerinde araştırma görevlisi kadrosuna sahibiz. MTF eğitimde de sağlık hizmetinde de büyük bir aile olarak bölgenin parlayan yıldızı olmaya devam etmekte." Dedi

...