Blog Post

“TÜBİTAK Bilim Okulu Konya 2016” NEÜ’de Derslere Başladı

  • 06-10-2016

...

“TÜBİTAK Bilim Okulu Konya 2016” NEÜ’de Derslere Başladı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenen “Tıp Fakültesi Öğrencileri Akademik Becerilere Giriş ve Proje Eğitimi: TÜBİTAK Bilim Okulu Konya 2016” Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesinde derslere başladı.

Programın açılışını gerçekleştiren NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, TÜBİTAK’ın ciddi bir yük aldığını ve çok geniş bir alana yayıldığını belirtti. “ TÜBİTAK, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik yaptığı faaliyetlerden üniversite öğrencileri ve akademisyenlere, sanayi kuruluşlarına, ülkenin ASELSAN ve HAVELSAN gibi savunma sanayine yönelik kurumlarına destek veren yelpazesi ile çok geniş kapsamlı olan ve ileri teknolojiyi takip etme üzere de birçok merkezler kurmuş olan bir yapı. Bu kadar geniş bir alandaki hizmeti tek çatı altında toplamanın ve devam ettirmenin güçlüğü ve zorluğu yaşanan sıkıntılarla beraber ortaya çıktı. Yeniden yapılandırmayla beraber daha farklı bir yönlendirme yapılacak. Kısımlara, bölümlere ayrılacak. TÜBİTAK’ın yapmakta olduğu, yapmış olduğu ve bundan sonra da yapılması gereken faaliyetler bir şekilde bir çatı altında yürütülecek.” diyen Şeker, Üniversitenin TÜBİTAK ile birlikte yürütmüş olduğu birçok proje bulunduğunu hatırlatarak gençliğe yönelik projelerin kendilerini daha çok heyecanlandırdığına dikkat çekti. Rektör Şeker : “Sizlerin araştırma geliştirmeye yönelik yapacağı çalışmaların planlanmasından, kurgulanmasından yayınlanmasına kadar geçecek olan süreçlerde neyin, ne için, nasıl yapılması gerektiğini sağlam temellerde kurgulayıp yürütebilmeniz için danışmanlık hizmeti gören bu tür projeler gelecek açısından önemli.” diyerek, Konya’da TÜBİTAK’ın ciddi yatırımlarının söz konusu olduğunu hatırlattı ve öğrencilere Bilim Merkezini gezmelerini tavsiye etti.

Aziz Sancar Benzeri Hedefiniz Olsun
Şeker öğrencilere Aziz Sancar benzeri hedeflerinin olması gerektiğini söyledi. Bu ülkenin çocuklarının üretken bir şekilde başka diyarlarda değil kendi memleketinde gayret ve çaba göstererek bir yerlere gelmesinin, bir şeyler üretmesinin; dünyaya, insanlığa ve bilime katkıda bulunmasının bu sıralardan başladığını kaydeden Şeker, öğrencilere başarılar diledi.

Projeye Yoğun İlgi Var
30 kişi kontenjanı olan projeye çok yoğun ilgi olduğunu söyleyen etkinlik koordinatörü ve NEÜ Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kutlu, projenin 4 gün süreceğini teorik ve uygulamalı derslerin farklı üniversitelerden 6 öğretim üyesi tarafından verileceğini dile getirdi. Kutlu sözlerini şöyle sürdürdü: “4 günlük eğitim sonunda öğrencilerin bilimsel ve akademik konularda bilgi ve becerilerini artırmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimiz bilim, bilim felsefesi, proje yapma kültürü, TÜBİTAK’ın burs ve proje imkânları, ulusal ve uluslararası kariyer imkânları, bilimsel araştırmanın nasıl yapıldığı gibi konularda bilgi ve beceri kazanacaklar.”

... ...