Blog Post

YENİ ÜNİTEYE DEĞERLİ İSİM

  • 23-07-2015

...

Yeni Üniteye Değerli İsim

Hastanemize Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi kuruldu. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kürşat Uzun, kurulan ünitenin birçok hastanede olmadığını, Konya ve bölgesindeki en kapsamlı ünitenin hastanemiz hizmet verdiğini belirterek, bir öğretim üyesinin sadece bu ünite ile ilgilendiğini ve hastaları sürekli takip ettiğini vurguladı. Aynı anda 10 kişinin rahatlıkla kullanabildiği üniteden yararlanan hastaların, uygulanan programlarla şikayetleri azalıyor, hareket kapasitesi artıyor. PROF. GÖK'ÜN İSMİ VERİLDİ YENİ kurulan üniteye, uzun yıllar hastanede görev yapan ve 1 Ocak 2015'te emekli olan Prof. Dr. Mehmet Gök'ün isminin verildiğini anlatan Prof. Dr. Uzun, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'ndaki akciğer içi ultrason cihazının da bölgede olmayan bir yenilik olduğunu söyledi. Bu cihaz sayesinde hastalara ameliyat edilmeden tanı koyma imkanına sahip olduklarını belirten Prof. Dr. Kürşat Uzun, akciğerdeki hava yolu etrafında mevcut olan lenf düğümünde büyümeye neden olan hastalıklarda ameliyat yapmadan, narkoz uygulamadan kısa sürede örnek alınabildiğini söyledi. 7'de l Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Konya ve bölgenin en kapsamlı l Pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi kuruldu. Üniteye, Göğüs Hastalıkları prof. Dr. Mehmet Gök & Kliniği'nde yıllarca hizmet eden Prof. Dr. Mehmet Gök'ün ismi verildi

Bölge İçin Bir İlk Daha
Ünite ile hareket kabiliyeti artıyor hastanemize kazandırılan akciğer rehabilitasyon ünitesi özellikle egzersiz kapasitesi düşük, hareket kısıtlılığı olan hastalara hizmet veriyor. Hastanemiz Konya’nın yanı sıra çevre illerden de gelen birçok hastaya hizmet veriyor. Bölgedeki en kapsamlı akciğer rehabilitasyon ünitesine sahip olan hastane aynı zamanda hekimlerin alanında uzmanlaşmasına da imkan tanıyor Prof. Dr. Mehmet Gök’ün ismi verildi. Hastanemizde her yıl binlerce hasta tedavi oluyor istatistiklere göre polikliniklerden yararlanan hasta sayısı 2014 yılında 644 bin 3 iken. yatan hasta sayısı 62 bin 673'tü 2013 yılında 44 bin 327 ameliyat yapılırken bu sayı 2014 yılında 43 bin 329 olarak kayıtlara geçti. Sağlık alanındaki teknolojik gelişmelerden de yararlanılan hastanede iki ay önce akciğer rehabilitasyon ünitesi açıldı. Üniteye, uzun yıllar hastanede görev yapan ve 1 Ocak 2015’ te emekli olan Prof. Dr. Mehmet Gök'ün ismi verildi. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kürşat Uzun, Prof. Dr. Gök'ün 1900 yılından itibaren hastanemiz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında asistanlık, yardımcı doçentlik ve profesörlük yaptığını  birçok akademik faaliyete bulunduğunu, uzman yetiştirmede büyük fedakarlıklar gösterdiğini söyledi.

Hareket Kabiliyetini Artırıyor
Prof. Dr Mehmet Gök’ün, tüm sağlık personeli ve akademik kadro ile çok samimi ve dürüst bir şekilde çalıştığını, personelin kalbini kırmamaya özen gösterdiğini, çalışma ortamının daha verimli hale gelmesini sağladığını belirten Prof. Dr. Kürşat Uzun Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde bu yıl açılan akciğer rehabilitasyon ünitesine, meslek hayatı boyunca sağlıklı yaşam için egzersizin önemine inanan ve emekli oluncaya kadar araba kullanmayıp her yere yürüyerek giden, düzenli egzersiz yapan,  göğüs hastalıkları bölümüne önemli katkılar sunan Prof. Dr Mehmet Gök 'ün isminin verildiğini kaydetti. Btı ünitede özellikle egzersiz kapasitesi düşük, hareket kısıtlılığı olan hastalara hizmet verildiğini ifade eden Uzun, egzersizler sayesinde yürüme ve hareket kabiliyetinin arttığını, böylece hastaların daha iyi yaşam kalitesine sahip olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Uzun, üniteden, hekim kararıyla sağlık güvencesi olanların da yararlanabildiğini dile getirdi.

Şikayetler Azalıyor
Pulmoner RehabilitasyonÜnitesinin bir çok hastanede olmadığını, Konya ve bölgesindeki en kapsamlı ünitenin hastanemizde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kürşat UZUN, bir öğretim üyesinin sadece bu ünite ile ilgilendiğini ve hastaları sürekli takip ettiğini vurguladı. Aynı anda 10 kişinin rahatlıkla kullanabildiği üniteden yararlanan hastaların, uygulanan programlarla şikâyetleri azalıyor, hareket kapasitesi artıyor.

Ameliyat Edilmeden Tanı Konulabiliyor
Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalındaki akciğer içi ultrason cihazı da bölgede olmayan bir yenilik. Bu cihaz sayesinde hastalar ameliyet yapmadan, narkoz uygulamadan kısa sürede örnek alınabildiğini söyledi. Uzun, cihazın hastaneye kazandırılmasında desteklerini esirgemeyen üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER’ e teşekkür etti. Kalp- akciğer egzersiz test ünitesi ise akademik çalışmalarda daha ayrıntılı tanı koymaya yarayan bir ünite. Bu da bölgede tek Prof. Dr. Uzun, bu 3 bölümün, hastanemiz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında ihtisasını, uzmanlığını almış göğüs hekimlerinin daha ayrıcalıklı, daha üst düzeyde bir uzman olmasına yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.

... ...